Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
 

Kura domáca

KURA DOMÁCA  (GALLUS DOMESTICUS)

 

Kura domáca  je vyšľachtená z kury divej, ktorá pochádza z Indie a juhovýchodnej Ázie.
Poznáme veľa druhov.Zaraďujeme ich medzi hrabavce .

Kura je prispôsobená životu na zemi. Má zavalité telo , silné nohy , pomerne krátke krídla . Kury dobre bežia, ťarbavo a ťažko lietajú.Potravu hľadajú na zemi, pričom zem rozhrabávajú.

Kura domáca je dôležitý úžitkový vták. Perie je rozličnej farby a nie je mastné, takže voda ním ľahko preniká. Preto sa kura nastrašene schováva pred dažďom.

Úžitok:

Tieto zvieratá poskytujú hlavne vysokokvalitné hydinové mäso, znáškové hybridy kury domácej vajcia. Plemená kačíc a husí sú chované v špecializovaných výkrmniach na produkciu mäsa a pečienky.

 

Stavba tela a rozmnožovanie:

 Stavba tela: Hlava, krk, trup, krídla, nohy, chvost

Zloženie hlavy:

 Oči, hrebeň, lalok, zobák. Nohy s pevnými pazúrmi sú dobré na hrabanie.

Kohúty sa nápadne líšia od sliepok. Kohút je väčší a máva pestrejšie farby. Vo chvoste má obyčajne dlhé a oblúkovite zahnuté perá – kosierky, hrebeň a laloky má väčšie. Kohúty majú na nohách ostrohy. Kura žije v kŕdľoch.

Rozmnožuje sa vajcami. Keď sliepke neodoberáme vajcia, znesie 15-20, prestane znášať a začne na nich sedieť. Kohút nesedí na vajciach. Po troch týždňoch sa vyliahnu kuriatka. Zarastené sú jemným páperím. Len čo obschnú, začnú behať s kvočkou a hneď si samy zbierajú potravu. Kura je nekŕmivý vták.

 

Potrava:

Živí sa zrnom, v rozhrabanej zemi hľadá hmyz a červy. Odštipkáva aj šťavnaté časti rastlín.

 

Výskyt:

 Kura domáca pochádza z kury divej. Okrem polárnych oblastí sa chová po celom svete. Niektoré sa chovajú pre mäso, iné pre vajcia. Ľudia kury kŕmia, no sliepky i tak hrabú na dvoroch aj záhradách a hľadajú semienka, červíky a hmyz. Vajíčka znášajú v kurínoch alebo na iných vyhradených miestach.
Okrem domáceho chovu sa kury chovajú vo veľkom na hydinárskych  farmách v špeciálnych veľkých budovách

 

Druhy:


Oravka
Vlaška
Brahman
Orpington
Kočinka
Hempshire
Amroks
Brojler...

 

PREZENTÁCIA

http://projekt.weblahko.sk/kura_domaca.ppt

 

 

TOPlist