Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
 

Mačka domáca

 

MAČKA DOMÁCA (Felis silvestris f. catus)

 

Ø  Trieda: cicavce (Mammalia)

Ø  Podtrieda: živorodé

Ø  Rad: mäsožravce

Ø  Čeľaď: mačkovité

Ø  Druh: mačka domáca(Felis silvestris f. catus)

Prezentácia

http://projekt.weblahko.sk/macka__domaca__felis_silvestris_f._catus_.ppt

 

 

Mačka domáca je už niekoľko storočí domestikovaný poddruh mačky divej.

Po svojich predkoch zdedila vynikajúci zrak a sluch, k lovu dokonale prispôsobené telo. Ešte prednedávnom bola mačka neodmysliteľnou súčasťou každého vidieckeho domu. S rozvojom civilizácie je ale tohto vidieckeho prostredia čoraz menej a mačka stráca svoje postavenie úžitkového domáceho zvieraťa. V mestách sa pre svoju reprodukčnú schopnosť a pre potenciálne nebezpečenstvo prenosu toxoplazmózy a rozličných parazitov stáva nevítaným problémom. Na druhej strane je vďaka relatívne nenáročnej starostlivosti a schopnosti dodať príbytku teplo domova čoraz obľúbenejším domácim zvieraťom.

 

ÚŽITOK

Tieto zvieratá chytajú myši a sú to  domáci maznáčikovia.

 

STAVBA TELA

Telo mačky tvorí: Hlava

                                Krk

                                Trup

                                Predné končatiny

                                Zadné končatiny

                                Chvost

POTRAVA

Na odlišnú stravu zvykáme mačiatko postupne.
Mačiatko kŕmime tri až päťkrát denne podľa svojich možností. Nezabudnite sa opýtať chovateľa čím a ako doteraz mačiatko kŕmil a pre začiatok kúpte tú istú stravu. Podávajte pestrú stravu. V obchodoch pre zvieratá je veľký výber stravy pre mačky. Dospelú mačku stačí kŕmiť raz až dvakrát denne. Čerstvú vodu na pitie musí mať mačka stále k dispozícií. Pozor na mlieko a mliečne výrobky - niektorým mačkám spôsobuje črevné problémy a pri kvalitnej strave nie je pre zdravý vývin mačky potrebné.

 

VÝSKYT

mačky sa postupne udomácnili aj v Severnej Amerike, Austrálii na Novom Zélande. Do Ameriky ju vraj priviezol sám Krištof Kolumbus. Písomný doklad o výskyte mačiek v Amerike pochádza z roku 1626.

TOPlist