Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
 

Pes domáci

 

PES DOMÁCI  (Canis familiaris)

Prezentácia

http://projekt.weblahko.sk/pes_domaci__canis_familiaris_.ppt

 

Trieda: cicavce

Podtrieda: živorodé

Rad: mäsožravce

Čeľaď: psovité

Druh: pes domáci

Najobľúbenejším  priateľom človeka spomedzi zvierat je pes domáci. .V ľudskej spoločnosti zaujíma osobitné postavenie. Vzťah medzi psom a človekom môžeme charakterizovať ako vzťah medzi dvoma v podstate mäsožravými cicavcami, ktoré sa delia o prístrešie, potravu, priazeň alebo nepriazeň počasia i osudu. Vzájomne sa využívajú, hašteria i láskajú, už stáročia sa stretajú pri hrách i práci, privykli si na seba. Ani kôň nezohral takú závažnú úlohu v poslednom vývine ľudstva.

HISTÓRIA

Na základe početných archeologických nálezov z rôznych kútov sveta je pes považovaný nielen za prvé domestikované zviera, ale aj za prvé zviera, ktoré človek cielene choval. Z kostrových nálezov niekoľkých druhov psov sa odvodzovali a dodnes odvodzujú dnešné plemená. Za najstaršie praplemeno bol označený takzvaný pes močiarny či rašelinný (lat. Canis familiaris palustris Rütimeyer), od ktorého sa dodnes odvodzujú početné plemená špicov, pinčov a teriérov. Skupina severských, vlkom podobných psov a pastierske psy sú odvodzované od psa, ktorého kostra bola objavená vo vykopávkach pri Ladožskom jazere, a ktorý dostal meno Canis familiaris Inostranzewi. Skupina dogovitých psov sa odvodzuje ešte aj dnes od predka nazvaného Canis familiaris decumanus. Z doby pred 4000 až 5000 rokmi pred Kr. pochádza pes bronzový (lat. Canis familiaris matris optimae), z ktorého majú pochádzať ovčiarske psy. Najmladším psom má byť Canis familiaris intermedius, z ktorého sa zvyknú odvodzovať dnešné duriče a pudle. Pôvod psa a jeho zdomácnenie

Psy v dnešnej dobe sa prvý raz v Euroázii zjavili pred 12 000 až 14 000 rokmi. Pôvodne sa predpokladalo, že ich predkom bol šakal alebo kríženec šakala a vlka. Dnes sú vedci presvedčení o tom, že predkom psa bola neveľká južná varieta sivého vlka s ktorým sa doteraz stretávame v Indii. V skúmanom období sa sivý vlk (napriek svojmu názvu zviera so srsťou rôznorodých farieb) rozšíril v Európe, v Azií ako aj v Severnej Amerike. Inými možnymi predkami psa sú vlnosrstý vlk zo severnej Indie a z Tibetu a púštny vlk zo stredného východu. S istotou však možno povedať, že všetky domáce psy pochádzajú z týchto zdrojov a nie sú genetický spojené s nijakým iným živočíšnym druhom.
Divé psy sa vďaka svojej inteligencií, mnohostránnosti a návykom na spoluprácu chytro rozšírili po celom svete. Ale dinga, mnohými pokladaného za základný typ rodu Canis, z ktorého sa vyvinul súčasný pes priviedli pred stáročiami do Austrálie prví osadníci už zdomácneného. Šteňatá na vykŕmenie. Podľa kosti a fosílií sa usudzuje, že v čase pred 6 500

ZMYSLY:

Pes má tie isté, rovnaké zmysly ako človek, ale výrazne sa odlišujú svojou účinnosťou. Vyplýva to z rozdielnych potrieb predkov psa a predkov človeka.

ÚŽITOK

Pes patrí nielen k najstarším, ale aj k najvšestrannejším domácim zvieratám. Zo všetkých domácich zvierat existuje v najväčšej plemennej variabilite. Odhaduje sa, že človek vyšľachtil dodnes viac ako 400 rôznych plemien. Túto variabilitu možno pripísať skutočnosti, že človek využíva psa pri rôznych úlohách: pes chráni stádo, prenasleduje a durí zver, prináša korisť, ťahá ťažké bremená, hľadá a zachraňuje ľudí, či stráži ich majetok. Podľa prostredia v ktorom žije a pracuje dané plemeno musí pes vykazovať určité žiaduce fyziologické i povahové vlastnosti. Lovec v ázijskej stepi potrebuje psa rýchleho a loviaceho zrakom, zatiaľ čo lovec v hustých lesoch strednej Európy využije skôr psa vytrvalého, s vynikajúcim čuchom a schopným vyduriť zver. Vďaka selekcii teda človek vyšľachtil plemená, ktoré vyhovovali určitému účelu.

STAVBA TELA A

Stavba tela: Hlava, krk, trup, 4- končatiny (nohy), chvost, uši. Zloženie hlavy: oči, ňufák, papuľa, uši.. Na nohách má silné pazúry, ktoré sa nevysúvajú.

ROZMNOŽOVANIE

Feny sa pred pôrodom a pri odchove mláďat uchyľujú na tiché miesto. Počet mláďat vo vrhu v priemere 6-8 (malé plemená 1-6, veľké plemená 5-12).

SKUPINA PSOV

Psy delíme do dvoch skupín. Podľa výšky a podľa stavby tela a hlavy.

Podľa stavby tela a hlavy sú to plemena:

a) Ovčiarske a pastierske

b) Pinče, bradáče, dogovité, švajčiarske a salašnícke

c) Teriéry

d) Jazvečíky 

e) Spice 

f) Duriče, farbiare

g) Stavače     

h) Aportéry, Sliediče, vodné psy

i) Spoločenské

j) Chrty

Typy psov podľa stavby tela a hlavy: dogovité, vlkovité, chrtovité, duričovité, líškovité, jazvečíkovité

Podľa výšky:

a) Trpasličie (pod 35 cm)

b) Malé (35 - 50 cm)

c) Stredné (50 - 65 cm)

d)Veľké (nad 65 cm)

TOPlist